Digital Affärsutveckling

DIGITAL AFFÄRSUTVECKLING

Yrkeshögskola för småföretagare

Till dig som är småföretagare!

Lärcentrum i Vilhelmina väntar på beviljande av en Yh-utbildning inom Digital Affärsutveckling, riktad till mikroföretag, småföretag och blivande företagare. Svar väntas 24 juni från Myndigheten för yrkeshögskolan. Det går redan nu att göra en intresseanmälan, så skickar vi ett mejl till dig när ansökan öppnat.

  

Utbildningen går på halvfart, heldistans. Omgång 1 startar under hösten 2025, och består av tre kurser i ett kurspaket. Digital marknadsföring, E-handel, Export/Import. Kurserna består av inspelade föreläsningar, fjärrlektioner via webbplattform, inlämningsuppgifter och workshops där de studerande får arbeta med sina egna företag i utbildningen.


Övningar och inlämningsuppgifter utgår ifrån den egna verksamheten så att företaget utvecklas under utbildningens gång.
Övningsuppgifter och inlämningsuppgifter hämtas från problembaserat lärande/case-metodik, där de studerande lär sig göra bedömningar och öva färdigheter och kompetenser utifrån realistiska problemscenarion. Vid seminarier/workshops diskuteras lösningar på genomförda uppgifter.


Former för kunskapskontroll : Kursen examineras genom inlämningsuppgifter, deltagande i workshops eller motsvarande. 

Om utbildningen

Tid

Två utbildningsomgångar på halvfart, heldistans

Omgång 1: 2025-10-20 - 2026-03-20

Omgång 2: 2026-02-23 - 2026-06-26


Antal

35 platser per omgång 


Ansökan

Gör en intresseanmälan!
Beslut från Myndigheten för yrkeshögskolan väntas 24 juni,
och blir utbildningen beviljad så öppnar ansökan för omgång 1.


Studiemedel

Utbildningen är studiemedelsberättigad från CSN


Kostnader för deltagaren

I den här utbildningen tillhandahålls kursmaterial kostnadsfritt av lärarna.


Målgrupp

För personer i mikroföretag, småföretag eller blivande företagare.

Vilka förkunskaper behöver jag?

Du behöver:  

- Gymnasieexamen eller motsvarande

- Yrkeserfarenhet 1 år heltid


Erfarenhet av eget företagande eller arbete som anställd i företag krävs. Den sökande ska ha erfarenhet från något av följande områden:
-Affärsutveckling/Företagsutveckling, eller:
-Organisations- eller verksamhetsplanering, eller:
-Olika typer av handel på strategisk nivå

Var studerar jag?

Kursen går på heldistans och på halvfart
så att du ska kunna jobba samtidigt

Hur mycket är lärarlett?

Så här har vi planerat generellt för varje kurs i utbildningen:
6 st inspelade föreläsningar*4h=24h
6 st lektioner *4h=24h
6 st handledningstillfällen*4h=24h

Det kan förekomma avvikelser utifrån lärarnas bedömningar.


Vilka är lärarna?

Vi har kompetenta och inspirerande lärare från Handelshögskolan, ledande e-säkerhetsföretag samt utbildningsföretag inom e-handel som kommer att ge deltagarna många matnyttiga kunskaper.


Elin Nilsson Handelshögskolan Umeå universitet

Jessica Giandomenico Earhart Business Protection Agency

Klara-Maria Mach Entreprenörden

Romeo Patrik Creative Agent Kodfem Media


Med över 15 års erfarenhet inom WordPress och Woocommerce är det få frågor som inte passerat Romeo. Han har drivit en framgångsrik e-handel men bestämde sig till slut att följa drömmen om att jobba som utvecklare och startade därför upp Kodfem Media, specialister på Wordpress, Woocommerce och e-handel. Han arbetar med små företag som inte omsätter mer än någon tusenlapp till stora miljonföretag. Kodfems motto är enkelt: "Samma kvalité och uppmärksamhet till det lilla som det stora företaget. Du behöver inte vara stor för att få det bästa som finns att erbjuda!"


Poäng (YH)

45 yrkeshögskolepoäng = 18 veckor på halvfart


Ingående kurser 

Digital marknadsföring 15p (6v halvfart)

E-handel 20 p (8v halvfart)

Informationssäkerhet 10p (4v halvfart)


Omgång 1:

E-handel 20 okt 2025 - 12 dec 2025
Digital marknadsföring 12 jan 2026 - 20 feb 2026 
Informationssäkerhet 23 feb 2026 - 20 mars 2026 

Omgång 2:

E-handel 23 feb 2026 -17 apr 2026 

Informationssäkerhet 20 apr 2026- 15 maj 2026

Digital marknadsföring 18 maj 2026 - 26 juni 2026



Veckoschema
Måndag kl 8 Föreläsning släpps
Tisdag kl 13-15 Lektion (spelas in)
Torsdag handledning kl 9-11 (halvgrupp), kl 13-15 (halvgrupp)



Litteratur

Samtliga kurser: Underlag tillhandahålls av läraren


Inloggning

Vi använder utbildningsplattformen Teams. När du är antagen får du inloggningsuppgifter och loggar in via http://office.com


Mer info om kurserna:

Digital marknadsföring

Syftet med kursen är att ge insikter i betydelsen av och möjligheterna med att kunna marknadsföra sina produkter tjänster och hela verksamheter via sociala medier.

De stora plattformarnas uppbyggnad och småföretagares möjligheter att marknadsföra sig här organiskt och eller betalt.

Innehållsmarknadsföring och storytelling. Så producerar och paketerar du material för sociala medier text, bild och rörligt material.

Deltagaren skall även få en god insikt om hur man producerar material som fungerar för organiskt och kunna söka sig fram till vad och hur målgruppen söker efter de produkter eller tjänster som deltagaren säljer.

I kursen ingår även praktisk träning i där deltagaren skall kunna hantera och publicera sitt eget material på i de kanaler man i block 2 beslutat sig för att använda. Grundläggande färdigheter i att skapa, publicera och följa upp resultatet för publicerat material.


E-handel

Syftet med kursen är att ge insikter i betydelsen av och möjligheterna med att kunna sälja utanför sitt geografiska område oavsett om man själv producerar eller arbetar som återförsäljare är betydelsen av att kunna sälja och leverera i mer globaliserad värld avgörande för små företags utveckling och överlevnad.

I kursen ingår även praktisk träning i att hantera en e-handel.
Deltagaren ges grundläggande färdigheter i att: Hantera inkommande ordrar, lägga till nya produkter, uppdatera befintliga produkter, skapa kategorier, hantera lager samt följa försäljningen via analys och rapporter. Praktiska övningar görs i Woocommerce. Deltagaren har möjlighet att i utbildningen använda och arbeta med en egen e-handel.


Informationssäkerhet

Kursen ger kunskaper och färdigheter inom ämnet
informationssäkerhet för småföretagare. Kursen tar även upp
de utmaningar som kommer med användandet av AI i
verksamheten. Målgruppen är småföretagare och fokus är
särskilt de praktiska problem som småföretagare ställs inför
när det gäller att hålla sin information säker men ändå
användarvänlig.
Kursen består av fyra huvudsakliga delar. I den första delen
behandlas grundläggande informationssäkerhet inklusive
hotbilder och hur man identifierar vilken information som kräver
högre skydd än annan. I den andra delen behandlas
grundläggande kunskap om AI och hur det både hjälper oss
och kan vara en stor sårbarhet. I den tredje delen behandlas
etiska och moraliska aspekter av AI, särskilt kopplat till GDPR.
I den avslutande delen behandlas säkert handhavande av
information, så kallad cyberhygien, inklusive effektiv och säker
användning av AI-verktyg.
Undervisningen är problembaserad och utgår från realistiska
problem och frågeställningar som målgruppen behöver ta
ställning till, samt praktiska inslag som avtalsskrivande.
Tanken är att kunskaper och färdigheter från kursen ska kunna
omsättas till praktisk nytta inom målgruppens företag.

Sara Danielsson


SYV/Utbildningsledare


telefon: 073-842 99 20

e-post: sara.danielsson@vilhelmina.se

Ställ din fråga här